1. Labradorid ajavad palju karva

Emane koer ajab karva maha ~kaks korda aastas, isased ja steriliseeritud labradorid ajavad karva mõõdukalt kogu aasta läbi. Ja karvu koguneb mööblile, riietele ning toanurkadesse. Labradoridele meeldib veel väga ujumine ning iga porilomp on selleks igati sobiv koht. Seega, kui armastad puhtust, siis vali mõni muu tõug.

2. Labradorid vajavad inimese lähedust

Labrador ei ole sobiv koer allergikule. Ta vajab koos perega olemist sama palju kui õhku – võimalusel sinu laua all, et sul silm peal hoida. Labrador kannataks kogu hingest, kui ta perest eraldada (näiteks pidamine õuekoerana). Nad on alati väga uudishimulikud ja kohe valmis koos sinuga tegutsema.

* Kuigi labrador sobib õue elama (tal on soe aluskarv), eeldab see, et omanik tegeleb koeraga päeva jooksul palju rohkem (jalutamine, treeningud jms) – mitte, et koerast saab kurvastav aiakaunistus. Koera tuleb õues elamisega järk-järgult harjutada; kutsikale õueelu ei sobi.

3. Ja palju liikumist ning mõttetööd

Labrador on aktiivne koer, kes vajab liikumist iga päev ja nii kogu elu. See tähendab, et välja tuleb minna, kui sajab oavarrest, tuiskab pussnuge või pead kaua tööl olema. Kui labrador ei saa piisavalt liikumist ja mõttetööd, siis leiab ta seda endale ise (juhtmed, kallid kingad, sisustus…)

Tänapäeval on kahjuks liiga palju neist töökatest koertest ülekaalulised ja see mõjub väga halvasti nende südamele, liigestele ning kokkuvõttes lühendab eluiga.  Labrador on töökoer.

4. Uuri pärilike terviseprobleemide kohta

Labradorid on suuremat kasvu (ja sageli ületoidetud) ja see tähendab, et neil võivad tekkida probleemid liigestega. Veel on tõu enamlevinud muredeks pärilikud silmahaigused, südameprobleemid, epilepsia ja allergiad. Küsi kasvatajalt võimalikult palju kutsika vanemate kohta, võimalusel mine külla.

5. Neil võib olla ka muid terviseprobleeme…

Panosteiit (kasvuraskused), OCD, kilpnäärme talitushäired ja teised immuunsüsteemi-ning nahaprobleemid. Tähtis on, et oleksid teadlik, et midagi sellist on olemas. Uuri kasvatajalt võimalikult palju enne kutsika võtmist.

6. Pidamine on kulukas

Koera omamine võib minna päris kulukaks (raha + aeg). Ostuhind on vaid väga väike osa sellest, mis hakkab edaspidiselt koerale kuluma. Labradorikutsikate hinnad algavad Eestis 700.- eurost.

Toit. Kvaliteetne toit (kulu ~40-100.- eurot kuus).

Kindlustamine. Alates 4. elukuust saab koera juba kindlustada, see on mõttekas kuna juba üks kliinikuarve võib ulatuda tavainimese kuupalga ulatusse ja kõrgemalegi. Kui sa ei taha kindlustada koera kogu eluks, siis esimeseks kaheks eluaastaks võiks kindlustuse ikkagi teha kuna sel perioodil on tõenäolisem, et noor uljas koer mõnda jamasse satub.

Arstiabi. Tänapäeval on loomade arstiabi nii kõrgel tasemel, et pea kõigele leidub lahendus. Põhimõtteliselt, iga probleem, mida saab ravida inimesel, on juba ravitav ka lemmikutel. Aga see maksab ja päris palju ning kahjuks puudub lemmikloomadel riiklik ravikindlustus nagu on inimestel.

Koera peab veel vaktsineerima. Marutaudivaktsiin on kohustuslik kõigile Eestis elavatele koertele ja kassidele, lisaks võiks vaktsineerida ka teiste haiguste vastu. Enne vaktsineerimist (10-14 päeva) tuleb koerale anda ussirohtu.

Varustus. Kutsika võtmisel tuleb veel arvestada ühekordsete väljaminekutega tarvikutele: näiteks aedik või puur, teine autosse, toidunõud, asemed, kaelarihm, jalutusrihm, treeningvahendid, mänguasjad jne.

Hotell. Kui käid vahel puhkamas ja ei saa koera kaasa võtta ning sul ei ole ka head sõpra või sugulast, siis pead arvestama koerahotelli kuludega.

7. Labradorid jäävad kutsikalikult käituma väga pikaks ajaks

Jess, mulle meeldivad kutsikad! Keha on küll täiskasvanu oma aga käitumine ikka nagu 3-kuusel. Labradore on õnneks kerge treenida aga sellega peab olema järjekindel. Kõik labradorid vajavad koolitust ja sotsialiseerimist, isased tavalisest rohkem. Emased saavad täiskasvanuks alles 2-3 aastaselt, isased veelgi hiljem. Kindlasti on ka häid erandeid aga hetkel neist me ei räägi.

Koera esimesel eluaastal pead kindlasti leidma rohkesti aega koera koolitamisele (puhtusepidamine, mis lubatud ja mis mitte, põhilised käsklused igas olukorras) ja sotsialiseerimiseks. Aastane isane labrador võib vabalt kaaluda 35+ kg ja kui see koer ei ole saanud varakult koolitust, siis …

8. Kasvatajaid on lihtne leida

See on ühtlasi nii hea kui halb – leiad paljude kasvatajate kontakte aga keda küll usaldada? Kahjuks kõik ei võta seda tööd tõsiselt (tähelepanu heal iseloomul ja tervisel). Hea kasvataja kutsikad ei ole kõige odavamad. Mõned inimesed otsivad odavama kutsika – vahet pole ju! – Aga on. Pea meeles, et saad selle, mille eest maksid. Ostsid soodsalt aga ülejäänud elu maadled tekkinud probleemidega (ja üksi). (Enamus) hea mainega kasvatajaid plaanib vaid 1-2 pesakonda aasta kohta. Nad teevad pikemaid pause nägemaks kuidas eelmine pesakond välja kukkus.

Hoidu kasvatajatest, kellel on kutsikaid alati saadaval ning igal aastal sünnib lugematu arv pesakondi, või kelle koertel on täidetud vaid miinimumnõuded aretuses kasutamiseks. Nad ei pruugi olla väljas tõu üleüldise käekäigu eest.

9. Ei sobi, kui peres on väikesed lapsed ja vähe aega

Labradorid on tavaliselt suurepärased seltsilised lastega aga nagu enamus koeri, tuleb neile enne mõned reeglid selgeks teha. Noor labradorihakatis närib ja hammustab, tirib riideid, maitseb jalanõusid, käsi… Noor koer ei taju veel oma jõudu ning võib lapse kogemata pikali lükata. Kui võtad kutsika väikese lapse kõrvalt, siis arvesta, et sul saab kodus olema veel üks “laps”, keda tuleb kiiresti koolitama hakata.

10. Labradorid ajavad palju karva

Kas see juba oli?

Viimane uuendus: 2016/01/18