Autor: Juha Kares, tõlkinud soomekeelest www.lhkkk.eu/index.php/ee/lugemist/juha-karese-artiklid/">Lääne-Harju koertekasvatajateklubi

Juha Kares on filosoofiamagister, eriõpetaja ja pika-ajaline koerakasvataja, rahvusvaheline välimikukohtunik ning Suomen Koirankasvattajat RY juhatuse esimees. Oma blogis on ta avaldanud mitmeid artikkleid koerte kasvatamisest ja aretamisest. 

————

kutsnaitus_mai2002_2Kasvatajaid on igasuguseid. Allpool paar vihjet, kuidas tunda ära hea kasvataja. Kõva pealispinna all on peidus suure südamega, koeri armastav, innukas, igavesti õppiv, vigu tegev ja töökas inimene.

Milline on hea kasvataja?

1. Kasvatajal on olemas oma töö tulemused. Tal on õnnestunud kasvatada koeri, kes on saanud head kodud. Uued omanikud on oma koertega rahul, kuna koerad on tervise, iseloomu ja välimuselt enamjaolt just sellised, mida uued omanikud on soovinud.

2. Kasvataja ei luba „kuud taevast“ ja ei ütle, kui lihtne ja kerge on koera pidada. Kasvataja ei garanteeri sulle 100% tervet koera mitte mingil juhul. Kasvatajale tuleb kasvandikke tagasi väga harva ja kui, siis kasvataja aitab leida koertele korralikud kodud. Kasvataja peab alati olema valmis kasvandiku tagasitulekuks ja koostöö tegemiseks kasvandikule uue, armastava kodu leidmiseks. Kriitika, keeldumine ja eelmiste omanike sõimamine on asjatu, kui oma kasvandik otsib kodu.

3. Kasvataja uurib sinult sinu elukorraldust, elamistingimusi ja kogemusi koertega. Kasvatajal ei ole hirmus kiire kutsikatest lahtisaamiseks, kui need on saanud 8 nädalasteks, vaid on valmis pidama neid enda juures täpselt niikaua, kui leidub see õige kodu.

4. Kasvataja armastab oma kutsikaid ja koeri. Ta räägib oma tõust innukalt. Tema süda on selle tegevuse juures ja tema koerad on silmnähtavalt õnnelikud, reipad ja rõõmsad koerad. Elu-olu on asjalik, kuid näha on koerte tegevuse jäljed.

5. Esitades küsimusi koerte ja tõu kohta, on kasvatajal olemas kiired vastused. Kasvataja tunneb tõugu ja omi koeri. Kasvataja võib ausalt ja häbenemata vastata mõnele küsimusele ka „ei tea“, aga selliseid vastuseid on vast mõni üksik. Kasvataja on teinud vigu ja räägib nendest ausalt. Heaks kasvatajaks ei saada ilma vigu tegemata.

6. Hea kasvataja annab positiivselt realistliku pildi oma harrastusest. Ta räägib oma tõu ühingust. Ta ei sõima ega halvusta teisi sama tõu kasvatajaid, välja arvatud mõni kriitiline märkus juhul, kui tõus esineb „ohtlikke harrastajaid“.

7. Kasvataja selgitab, kust ja kuidas saab abi, kui ilmnevad probleemid. Kasvataja oskab rääkida asjalikult ka ebameeldivatest teemadest ja võimalikest erimeelsustest. Kasvatajal on alati kaasa anda kirjalikud juhised kutsika ja koera kasvatamisest.

8. Kasvataja juures tutvub kutsikas sinuga ja laseb ennast ilma hirmu näitamata katsuda. Kutsikas oskab olla süles ja temas ei ole hüsteerilisuse märke. Kutsikas on küll pehme ja ümmargune, aga samas ka piisavalt tihke ja tugev ning tema kõht ei ole punnis kui õhupall. Kutsika ilme on elav, silmad on puhtad ja terved. Kutsika nahk on terve ja ei haise. Kasvataja on teadlik parasiitidest ja annab juhised, kuidas parasiiditõrjet teha.

9. Kutsikal on hea söögiisu ja sulle räägitakse kutsika ja ka täiskasvanud koera toitmisest. Toitmine ei ole kasvataja koertele probleem ja koerad ei ole kõhnad. Kutsikad söövad hea isuga ja toitmine ei ole salateadus. Kui toitmine on suur probleem, on see tavaliselt oma koertes kinni.

10. Kasvataja on sina peal oma kasvatustööga ja oskab ka naerda. Kuuled elulisi juhiseid ja kasvatajast on tunda, et tema elukorraldus on korras. Ümbrus on asjalik, vestlus tsiviliseeritud ja kasvataja vaatab rääkides sulle silma.

———————

Kasvataja ei tundu silmakirjalikuna, ebaausana, agressiivsena, räpakana ja ei haise alkoholi järele. Kasvataja on inimene, kelle elu on nii korras, et tal jätkub aega, jaksu ja armastust nii koertele kui oma kasvatustööle. Kasvataja on päris tavaline ja reaalne inimene, kes armastab koeri ja talle meeldib koeri kasvatada. Sulle ei lubata kuud taevast ja 100% tervet koera, vaid seletatakse, mida toob endaga kaasa elu koos koeraga. Ka sinult küsitakse küsimusi. Koerad ja kutsikad on tasakaalukad ja oma eluga rahulolevad – nagu lemmikud ikka, kellede eest kantakse head hoolt.

Kasvatajal ei ole kiire kutsikatest lahtisaamisel, vaid tema jaoks on põhiline leida igale kasvandikule see õige kodu. Hea kasvataja on teinud oma elus ka vigu.

Viimane uuendus: 2022/10/18