Autor: Haita-Maarit Zahharov, kennel My Brand

Kas läheksin näitusele?

Iga koeraomanik on kuulnud näitustest, aga paljud ei julge minna koeraga näitusele isegi mitte esimest korda, sest arvab, et “no ega siis meie Rulle ei ole mingi näitusekoer, tema on tavaline kodukoer”. Aga kui seesama tavaline kodukoer pestakse puhtaks, siis tihti koorub temast päris hea tõu esindaja, keda tasuks näidata teistelegi.

Koeraga peaks käima vähemalt mõne korra näitusel, et kuulda tema kohta arvamust enamalt kui ühelt kohtunikult oma arvamusele lisaks. Kuigi kohtunike arvamused võivad erineda, tuleks neid siiski usaldada. Kui kohtunikud annavad märku mingist koera suuremast veast, tasub jätta koer näiteks paaritamata.

Kuidas ette valmistuda?

Enne kui viid koera näitusele, on hea käia vaatamas, mismoodi labradore näidatakse ja kuidas näitus üleüldse välja näeb. Tihti tehakse ka eelnevalt siin-seal näitusekoolitusi. Tasub küsida nõu nendelt, kes on juba kogenumad näitustel käijad. Ka kasvataja on tihti valmis aitama ja kui sul esimesel korral ei jätku julgust, siis võib ta ka ise su koera võimalusel esitada.

Koerale tasuks õpetada mõned asjad juba enne: näitusel peab koer lubama end kohtunikul katsuda, seisma rahulikult paigal ja traavida vasakul pool kõrval (ilma hüppamata).

Õpeta koera seisma rahulikult paigal, võid näiteks harjutada peegli ees, et sa ise näeksid, kuidas ta seisab. Koer ei tohi reageerida agressiivselt võõrastele ega ei tohi olla liiga arg. Harjuta oma koera käepuudutustega juba pisikesest kutsikast peale. Palu, et võõrad teda katsuksid ja vaataks tema hambaid ja katsuma tema selga ja tagaosa.

Hoia koer heas vormis, aga mitte liiga paksuna. Head lihased ja hea kasukas loovad hea mulje. Regulaarne väljaskäimine hoiab samuti kasuka paremas korras. Kui koer on juba vanem, võid võtta teda ratta kõrvale jooksma, see aitab koera sammu pikendada ja ta õpib jooksma lennukamal. Heas vormis koer kannatab ka paremini kogu näitusepäeva ära.

Enne näitust tee koer korda: hoolitse selle eest, et ta oleks puhas (aga ära pese teda vähemalt nädal enne näitust, muidu läheb karv liiga pehmeks), lõika küüned (samuti mitu päeva enne näitust, sest kui juhtud kogemata sisse lõikama, võib koer lonkama jääda), puhasta ka silmad ja kõrvad. Labradoride saba lõpus olevad karvad pügatakse ümmarguseks, et saba tunduks sirgem ja jämedam. Samuti lõigatakse ära karvad käpa alt, patjade vahelt ja küünte äärest, nii tunduvad ka käpad ümaramad.

Näitusele registreerimine lõpeb Eestis tavaliselt u kuu aega enne näitust. Sinu paberid saadetakse sulle koju paar nädalat enne näitust.

Esitlemine

Labradori pannakse põhjamaiste tavade järgi kohtuniku ette seisma lihtsalt –freestandinguga ehk seistes koera ees.

Kui koerale on suudetud teha näitusel olemine ja esinemine stressivabaks ja omanikul on koeraga hea kontakt, siis loodetavasti liputab labrador saba. Igal juhul annab see talle lisapunkte, sellepärast on oluline, et näitusepäev ja kogu situatsioon oleks koera jaoks võimalikult stressivaba ja ka omanik jääks võimalikult rahulikuks kogu näitamise ajal. Paljud kohtunikud peavad liiga kõrgel hoitud saba veaks. Õige asend on paralleelselt maaga.

Koera esitledes tuleb panna tähele seda, kuidas koer seisab. Ei piisa ainult sellest, et ta seisab püsti. Esijalad peavad olema otsejoones kere all ja tagajalad veidi kehast tagapool (täisnurgaga vastu maad), siis tundub koer rühikam. Et näha, kas koer seisab ilusti, soovitame harjutada näituseseisu peegli ees. Kõige parem seis on selline, mis paneb koera lihased pingule ja näeb välja nii, nagu tahaks koer kohe paigalt tormata ja minna saaki taga ajama (retriever – saagi tooja ingl. k).

Pead hoiab labrador uljalt püsti ja vaade on tähelepanelik. Et koera kael ja rindkere tunduksid piisavalt võimsa ja mitte liialt pika ega lühikesena, peaks proovima enne maiuspala abil, kui kõrgele tohib labradori pilku tõsta, et leida sobiv nurk. Koera esitlemine näitusel on lihtne, kui koerale on varem selgeks õpetatud põhilised teadmised nagu käsu peale seismine ja omaniku vasemal poolel ilusti traavimine. Traavimine tähendab tegelikult ka seda, et koer ei tiri omanikku rihmast. Kohtunik saab hinnata koera liikumist vaid traavi ajal, mitte jalutamise või lonkimise kiirusel.

Labrador seisab vabalt, see tähendab, et tema jalgu ei tõsteta ega hoita sabast kinni (jalgu võib siiski sättida, seda just siis, kui koer ise ei võta väga hästi seisuasendit sisse, ent ka sellisel juhul peab olema koera käekontaktiga eelnevalt harjutatud, et see koera stressi ei viiks). Koera tähelepanu hoitakse endal väikeste maiuspalade või tagasihoidliku mänguasja abil. Nii saab pidada näituserihma vabalt rippuvana, mis näeb kindlasti parem välja kui pingul rihm. Maiuspalasid tasub hoida taskus või käes, tuleb ainult meeles pidada, et nende eesmärk on kinnitada sinule sinu koera tähelepanu, mitte teiste koerte või kõige vähem kohtuniku oma.

Soovitatakse seista labradori esitledes tema ees, nii et koera ja omaniku vahel on silmside. See teeb kohtuniku hindamise kergemaks ja aitab koeralgi omanikule keskenduda. Pealegi saab nii reguleerida koera peahoiakut.

Järgnevast videost on näha, kuidas labradore näituseringis esitatakse:

 

Labradoride, nagu kõikidel retriiverite puhul tuleb eelistada sellist näituserihma, mis on võimalikult peenike. Sobivad mitmed nailonrihmad ja punutud rihmad. Peenike rihm sobib paremini labradori sileda karvaga. Valmistatakse spetsiaalseid näituserihmu retriiveritele, nii et neid tasub poodidest või klubidest küsida.

Kuna kohtunik hindab kindlasti ka koera kaela ja rindkeret, on parem, kui näituserihm on koera kaelas lõdvalt ja moodustab ringi alles sügaval rindkerel, mitte ei ole kokku kroogitud poovalt keset kaela. Näitusterihmad on reguleeritavad ja paljudel neist on spetsiaalne pidur, mis lubab lasta rihma kaelaosa nii laiaks kui parajasti vaja.

Näitusele kaasa

Võta kaasa registreerimistunnistus ja vaktsineerimiste pass, selleta ei saa sa sisse. Võta ka number, mille näituse korraldajad sulle saatsid. Näituserihma läheb sul samuti vaja ja loomulikult kilekotte, et koera järel koristada. Veel on vaja vett ja kaussi, kuna pikad näitusepäevad väsitavad koera. Ja loomulikult mingit head maiust, et koeraga kontakti saavutada (keedetud või praetud maks, keedetud kanasüda, lihapalle jms). Näitusele tuleks jõuda vähemalt tund aega enne oma tõu algust, siis harjub ka koer enne ringi minemist olukorraga.

Näituseks vajalikud

Kui teid kutsutakse koeraga ringi, tuleb sul temaga kerges traavis joosta, et kohtunik näeks tema liikumist ja panna ta seisma paariks minutiks, et kohtunik saaks dikteerida tema kohta hindamislehe. Seda, millal midagi teha tuleb, ütleb sulle kohtunik ja temale on ringis abiks ringikorraldaja, kellelt saab küsida üle, kui sa millesti aru ei saa.

Harjutamine teeb meistriks ja koera esitlemise kogemused tulevad näitustelt!

[related-posts]


Warning: Undefined variable $u_date in /data01/virt4399/domeenid/www.retriiverid.ee/htdocs/wp-content/themes/Erty/page.php on line 33
Viimane uuendus: 2015/04/03