30. detsember, 2001

Märtsis 1999 asutatud ERTÜ-l algab varsti neljas aastaring. Liikmeid on meil praegu üle 100, loodud aretus- ja töökoerte toimkonnad, koostamisel labrador retriiverite aretusprogramm järgmiseks viieks aastaks. Sõlmitud on mitmeid rahvusvahelisi sidemeid, seda tänu suuresti proua Raija Raunale.

On olemas oma nägemus Eesti labradorist kui tervest ja ilusast koerast, kes võiks edukalt esineda ka välismaa näitustel. Peale toimkondade ja juhatuse töö on viimase aasta jooksul toimunud ka palju muid toredaid sündmusi, millest teeksin lühidalt kokkuvõtte.

6. jaanuaril 2001 toimus Kaharsöödi talu maadel tõuühingu nääripidu, kus osalejaid 20 ringis. Pärast pikemat matka tegime lõket, grillisime vorste ja jagasime kingitusi. Koerad jäid päevaga väga rahule.

28. jaanuaril toimus Tallinnas sertifikaadiõigusega erinäitus newfoundlandi koertele, landseeridele ja retriiveritele. Labradore osales 38, kuldseid 29 ja siledakarvalisi 1. Kohtunik oli proua Eeva Rautala Soomest. Tõu parim labrador Donna (omanik Heiki Jaanuska) tuli ka Best in Show’l esimeseks!

28. aprillil toimus Kaharsöödil näituse treening Haita-Maarit Silgu juhatusel. Kehva ilma tõttu oli osavõtjaid ainult 3, kuid päev läks siiski täie ette.

19. mail korraldasid Heiki ja Margarita Vilde Jõhvi Päästekompaniist Liiva politseikoerte koolis päästekoerte treeningkatsed. Osales 7 koera (neist 1 kuldne retriiver ja 1 cane corso). Kuna päästekoer peab olema eriti aktiivne ja tegutsemisaldis, osutus parimaks Leonardo (omanik Raivo V. Raam).

26. mail oli Kaharsöödil kutsikate ülevaatenäitus, osalejaid 18, alates kahest kuust kuni ühe aastani pluss üks veteran. Kohtunikuks Soome tuntud labradorikasvataja proua Annaliisa Harjukari (kennel Loresho). Annaliisa on jälginud Eesti labradore juba kümmekond aastat ja oli meeldivalt üllatunud meie noorte koerte heast tasemest – tema hinnangul on asjad paari viimase aasta jooksul läinud kõvasti ülesmäge. Pikakoonulistelt ja kõrgejalgsetelt “eesti tõugu” labradoridelt oleme saanud märkimisväärselt häid järglasi.

Sõit Manilaiule

Potter 28. ja 29. juulil toimusid ERTÜ traditsioonilised perepäevad, sedakorda Manilaiul, kuhu meid kutsus proua Raija Raun. Ilm oli vapustavalt ilus, osalejaid üle 50. Kohale meelitada õnnestus ka proua Annaliisa Harjukari, kes jagas oma rikkalikke näitusekogemusi. Aretustoimkonna esindaja proua Raija Raun tutvustas labradoride pesakonna registreerimise eritingimusi, mis ideaalis tagaksid koertele nii tervise kui ilusa välimuse. Vastuse said ka mitmed terviseprobleemid, “vanad tegijad” jagasid oma kogemusi värskete koeraomanikega. Retriiverite tõukatseid tutvustas diplomeeritud treener Evelin Heinlo koos Retiga – Reti on esimene retriiver Eestis, kes katsed edukalt läbinud. Hea mulje jätsime ka kohaliku turismitalu pererahvale, kes kõhutäite eest hoolitses ja meid järgmiseks suveks lahkesti tagasi kutsus.

Asterix (omanik Evelin Vestli) Aasta viimase üritusena toimus 29. detsembril jõulupidu, jällegi Kaharsöödil, kus lõkke ümber kogunes ohtralt koeri ja 27 inimest – neist enamus Viljandist! Viljandis on üldse väga aktiivne seltsielu käima läinud proua Tiina Tiituse ja proua Mairi Siimoni juhtimisel. See annab lootust, et saame edaspidi oma ürituste areaali laiendada ka Lõuna-Eestisse, kus elab märkimisväärselt palju retriiveriomanikke. Proua Tiina Tiituse kennel Black Floyd tuli ka esimeseks kasvatajaklassis kutsikate ja veteranide jõulushowl 2. detsembril 2001 Tallinnas.

Terve sügise toimusid peaaegu igal laupäeval tõukatsete treeningud Männikul, treener Evelin Heinlo õpetab koeri ka sõna kuulama ja valmistab neid ette näitusteks.

Kuna oleme võtnud nõuks aretada ainult terveid koeri, viisime läbi silmauuringuid (2 korda Tallinnas ja 1 kord Tartus, teostas doktor Ülle Kell). Ka edaspidi saame tõuühingu kaudu seda teha mõnevõrra odavamalt. Selleks aastaks ootame soove ja ettepanekuid edaspidise suhtes, samuti ka aktiivset osalemist. Tööplaan on koostamisel, kuid kindlasti kohtume kutsikanäitusel ja perepäevadel.

Seniks kõike head.

Maarika Laurigson,

ERTÜ esinaine

jaanuar 2002

Categories: ühing

Warning: Undefined variable $u_date in /data01/virt4399/domeenid/www.retriiverid.ee/htdocs/wp-content/themes/Erty/single.php on line 39
Viimane uuendus: 2011/10/07

Comments are closed.