Allikas: www.orrokliinik.ee
Liigne kehakaal on paljude koerte jaoks tõsine probleem. Koeraomanik küll näeb ja mõistab, et tema lemmik kannatab, kuid ei oska midagi ette võtta. Mõnikord inimesed vaatavad ülekaalulisusest lihtsalt mööda, probleemi teadvustamata.
Samuti nagu inimestel sigineb ülekaal koertel vähesest liikumisest ja liigsuurtest toidukogustest. Olgu need siis väikeste paladena või suurte portsudena – kokku saabki liiga palju.
Looma tervisliku toitumise eest vastutab peremees, inimese käsi on siiski see, mis koerale tema toidu ette tõstab või laualt palukese poetab.
Algus kutsikaeas
Koertel saab ülekaalulisus sageli alguse kutsikaeas. Kutsikas võidakse üle toita seetõttu, et ei jälgita, kui palju loom tegelikult sööb. Eriti tõsine on probleem suurt tõugu kutsikatega, kellel on tavaliselt väga hea isu. Kui sellisele kutsikale anda süüa isu järgi, on tihti tagajärjeks liigne kehakaal ning see omakorda tekitab luude ja liigeste valest arengust tingitud haigusi. Niisugusel kutsikal on halb ning valus liikuda ja tema füüsiline koormus väheneb veelgi.
Väikest tõugu kutsikaid kiputakse samuti üle söötma. Kuna väike koer vajab koguseliselt vähe toitu, tundub omanikele, et kutsikas nagu ei söögi midagi. Siis antakse talle lisaks tavalisele toidule maiusi, kutsikas harjub sellega ning ei lepi hiljem enam normaalse koeratoiduga. Inimeste toidulaualt pärineva toidu kogust on aga üpris raske jälgida ning nii asi käest lähebki.
Koerte söötmiseks on raske tabeleid koostada, sest iga loom on eriline, tõud ja kaalud teevad raskeks normide loomise. Looma konditsiooni hinnatakse pigem rasvakihi paksuse järgi: käega katsudes peavad roided olema tuntavad. Heaks abimeheks koera kehakaalu ja üldise konditsiooni üle otsustamisel on loomaarst ja tõukoerte puhul kindlasti kutsika kasvataja. Kuna koeratõud on väga erinevad nii kehaehituselt, karvkatte omadustelt kui temperamendilt, siis oskab konkreetse tõu spetsialist soovitusi anda.
Vahel tekivad lahkhelid seetõttu, et loomaarsti ja tõu spetsialisti ettekujutus normaalsest konditsioonist võib olla erinev. Nii mitmetegi koeratõugude „näitusevorm“ eeldab mõõdukat polstrit, mida loomaarstid nimetavad aga juba ülekaaluks.
Ülekaal on otseselt seotud sellega, kuidas ja millega koera toidetakse. Normaalse ja tervisliku toitumise alus luuakse kutsikapõlves. Kui kutsikat söödetakse kuivtoiduga, tuleks juhinduda toidupakil olevatest toitmissoovitustest. Kodutoidu andmisel on sobiliku koguse leidmine raskem, sest tuleks juhinduda koera konditsioonist.
Paradoksaalsel kombel kehtib nii pirtsutajate kui liigsööjate kohta sama soovitus: koeral olgu koera toit ja seda tuleb anda normi järgi. Toit pannakse koera kaussi ja kui seda pole ära söödud, võetakse ülejääk eest ära. Lisatoitu, ehk siis maiusi ja palukesi enda toidulaualt ei anta ja kui kõht jääb tühjaks, siis kauss toiduga jõuab koerani ikkagi alles järgmisel toidukorral.
Toiduga pirtsutamist ja nurumist on lihtne ise koerale selgeks õpetada, aga väga raske välja koolitada. Tihti ei anna inimesed endale aru, et kutsika arutu hellitamise tagajärjeks võib olla väike kodune krokodill, kelle ümber käib iga päev terve etendus.
Ülekaalulise koera preemiaks ja maiuseks olgu lahjemad toiduained, tihti meeldib koertele näiteks porgand. Samuti saab kasutada lahjat liha. Osades koeratoidu sarjades on olemas ka kalorivaesed maiused, mida saab osta lemmikloomapoest või loomakliinikust.
Kui koera kehakaalu on vaja kontrolli all hoida, tuleb maiuste ja preemiate hulk igapäevastest toiduportsidest maha arvestada. Rasvasemate maiuste, näiteks viinerite või juustu kasutamisel võib väiksemal koeral seetõttu põhitoidu kogus väga väikeseks või olematuks muutuda. Sobiva treeningmaiuse leidmine võib olla tõeline väljakutse, sest poes saada olevad inimtoiduks mõeldud viinerid ja kanapallid on koera jaoks liiga soolased ja rasvased. Samas on rasvane maius üldjuhul koerale isuäratavam kui väherasvane pala. Olles ka ise sama dilemma ees seisnud, soovitan treeningmaiusi ise valmistada. Selleks sobivad hästi kanaliha, kanasüdamed, maks ja muu sarnane kraam. Ilma soola ja rasvainet lisamata läbi kuumutatud värske lihakraam on palju ahvatlevam kui soolane ja rasvane vorstitoode.
Maiustest üldisemalt rääkides pean oluliseks, et pererahvas saaks maiuse andmise mõttest aru. Kui koerale anda maiust selleks, et lihtsalt midagi anda ja ise ennast sealjuures tubli, lahke ja populaarsena tunda, siis tasuks kasutada pigem porgandit, õuna või meelelahutuseks ja närimisvajaduse rahuldamiseks mõeldud närimiskonti. Väga ahvatlev maius jäägu nendeks kordadeks kui soovitakse koera tõesti motiveerida ja premeerida.
Ülekaalulisus on otseselt seotud mitmesuguste haiguste tekkimise või süvenemisega. Kutsikatel võivad liigse kehakaalu tõttu tekkida liigesehaigused, igas vanuses koertel kaasneb südame-veresoonkonna ülekoormus. Üheks võimalikuks riskiks on ülekaalulisel koeral spetsiifilised nahavoldi põletikud.
Ülekaalust jagu saamiseks
- Esmalt visiit loomakliinikusse – saate teada oma looma tervisliku seisundi ning hulga väärtuslikke nõuandeid pealekauba.
- Pange paika alguspunkt ning eesmärk.
- Ärge sundige looma nälgima – see võib olla tema tervisele ohtlik.
- Jälgige edusamme – kaaluge oma looma regulaarselt.
- Rohkem liikumist.
- Rohkem tähelepanu.
Enne, kui dieeti pidama hakata, tuleks koer ära kaaluda ning panna paika eesmärk ehk siis soovitud ideaalkaal ning tähtaeg, millal see saavutatud peab olema. Arvestada tuleks, et koer võiks võtta nädalas alla umbes 3% oma hetkekaalust. Seega tuleb koera pidevalt kaaluda ja ühistel edusammudel silm peal hoida. Iganädalane kaalumine on ainus viis edu saavutamiseks, sest vastasel juhul pole näha, kas kogu vaevast on kasu või mitte.
Liikumine on väga hea kaalu alandamise abivahend. Samas ei tohi tugevalt ülekaalulist koera sundida korraga väga suurt koormust taluma, sest see võib looma tervisele liiga teha. Kiire ja järsk elustiili muutmine pole ka kuigi tõenäoline. Rohkem liikumist tähendab tegelikult koera peremehele oma harjumuste muutmist: koeraga tuleb rohkem ja aktiivsemalt tegeleda. Koer ise ei liigu peaaegu kunagi vabatahtlikult nii palju, et sellest oleks abi kaalu langetamisel. Alustamiseks sobivad hästi:
- Aktiivne jalutamine, korraga 0,5 kuni 1 tund.
- Ujumine.
- Liikuvad mängud: pallimäng, lendav taldrik, asjade otsimine.
Väga hea mõte on liituda mõne treeningrühmaga. Esialgu võib harrastada kasvõi elementaarset sõnakuulelikkust, jäljeõpet või muud sarnast. Need pole alguses kuigi suurt koormust andvad alad, kuid annavad ideid edasiseks tegevuseks.
Kaalu langetamiseks võib koerale anda harilikust vähem tema tavalist toitu või spetsiaalset dieeti. Kuivtoitu söövale koerale sobiks tema senine toit, kui seda anda 60% kogusest, mis on paras ideaalkaalus koerale. Selline toidukogus on tõenäoliselt oluliselt väiksem seni söödust ja dieedipidaja tunneb end pidevalt näljasena, mis suurendab toidu nurumise tõenäosust. Selle mure leevendamiseks on olemas spetsiaalsed kaalu langetamiseks mõeldud toidud. Eritoit on väiksema energiasisaldusega, kuid annab ikkagi täiskõhutunde. Kui kehakaalu tõus on probleemiks ja lahjemat toitu on juba asutud otsima, siis saab sageli komistuskiviks just õige toidu leidmine.
Väga sageli kurdavad koeraomanikud, et mu koer sööb küll lahjat toitu, aga kaal ei lange. Enamasti on siis kasutusel „light“ märgistusega toit, mis pole ometi piisavalt lahja. Seda tüüpi toidud sobivad väga vähesest ülekaalust lahti saamiseks või juba saavutatud konditsiooni hoidmiseks.
Tõelise „lahjutustoidu“ leidmiseks soovitan vaadata loomakliinikutes saada olevaid toidusarju. Ravisarjades on olemas spetsiaalse koostisega lahjad toidud, mis aitavad pikendada täiskõhutunnet. Kui ühised pingutused on vilja kandnud ja koer tõepoolest on maha võtnud, siis edasi võib teha katset varem kasutatud toidu peale tagasi minna. Tihti on tulemuseks uus kehakaalu tõus. Seepärast on olemas ka kehakaalu säilitamiseks mõeldud toidud.
SOOVITUSED
- Alustage juba kutsikaeas –kutsikale võiks anda pigem veidi vähem toitu, kui riskida tema üle toitmisega. Kvaliteetne kutsikatoit tagab toitainete tasakaalustatuse.
- Vältige tasakaalustamata toitu ning mõttetuid maiusi.
- Innustage koera liikuma. Ülekaaluline koer ei liigu vabatahtlikult nii palju, et sellest oleks abi kaalust alla võtmiseks.
- Ärge laske oma neljajalgsel sõbral endaga manipuleerida. Süüakse söögi ajal
- Valige õige dieettoit. Ärge laske end toidu nimest segadusse ajada. Õige toidu valimisel tasub kindlasti konsulteerida oma loomaarstiga.
- Kõige mõistlikum on koera toita 2 kui 4 korda päevas, kindlasti jälgige toitmisnormi.
- Seadke kaalu langetamisel konkreetne eesmärk.
- Jälgige edusamme – kaaluge koera regulaarselt (näiteks kord nädalas)
Meie kliinikus müügil olevatest toitudest soovitame julgesti Specificu CRD-1 ja Royal Canini Obesity Control dieete kaalu langetamiseks. Kui neid omavahel võrrelda, siis RC toit on ehk pisu parema söödavusega, Specificu dieet aga pisut soodsam. Tegelikult on ülekaaluga hädas olevatel koertel enamjaolt väga hea isu ja siis pole söödavuse osas mingit vahet. Kaalu säilitamiseks on mõlemas sarjas samuti spetsiaaldieet olemas.
[related-posts]
Warning: Undefined variable $u_date in /data01/virt4399/domeenid/www.retriiverid.ee/htdocs/wp-content/themes/Erty/page.php on line 33
Viimane uuendus: 2014/02/08