Allikas: Tiina Toometi kliinik

Pärakupaunad asuvad kummalgi pool pärakut naha all ning on oasuurused. Pärakupaunades toodetakse ja säilitatakse tumedat, halvalõhnalist eritist. Põhimõtteliselt võiksid koerad kasutada pärakupaunu samal eesmärgil nagu skunks, kes peletab oma vaenlasi haisuga eemale, kuid enamus koduloomi ei suuda neid tahtlikult tühjendada. Loomaarsti töös on aga küllalt olnud juhuseid, kus mõni koer ärritudes pritsib oma paunad tühjaks.

Pärakupaunade täpne funktsioon on teadmata, kuid arvatavasti kasutavad loomad sekreeti territooriumi märgistamisel. Kui loomad kohtuvad ja nuusutavad üksteist, siis on paunade sekreedi lõhn see, mida nad haistavad. Kumbagi pauna ühendab pärakuga juha ning normaalselt pärakupaunad tühjenevad roojamise ajal. Pärakulihas surub paunad vastu tihket roojamassi, ning seejärel väljutatakse sekreet koos väljaheidetega. Kui roojamass on liiga pehme, ei pruugi paunad tühjeneda.

Koertel, kes on ülekaalulised ja saavad vähe liikuda, ei tühjene pärakupaunad korralikult kuna langenud on lihastoonus, ning ka rasvkude takistab paunade tühjenemist.

Kui sekreet jääb väga kauaks paunadesse muutub ta tihkeks nagu pähklisisu, seega muutub üha raskemaks nende tühjendamine. Paunadesse sattuvad bakterid võivad tekitada põletikku ning paunadest väljuv eritis on mädane või verine. Võib tekkida ka abstsess (mädapaise), mille tulemusena võib pauna sein rebeneda ning seetõttu on roe verine.

Pärakupaunade haigestumisele võivad viidata järgmised sümptomid:

  • Tagumiku hõõrumine vastu maad.
  • Saba taga ajamine.
  • Sabaaluse intensiivne lakkumine.
  • Valulikkus saba või päraku piirkonnas.
  • Pärakuümbruse turse.
  • Vesine või kleepuv eritis päraku piirkonnas.
  • Valulik, pikenenud roojamine.
  • Ebamugavustunne või valulikkus istumisel.
  • Tagajalgade kangus.

Sarnaseid kliinilisi tunnuseid esineb teistegi probleemide puhul, nt. nahahaigused, parasiidid, kõhulahtisus, või hoopiski valud alaseljas, seetõttu tuleks alati selliste sümptomite ilmnemisel pöörduda loomaarsti poole.

Ravi

Ummistunud pärakupaunade raviks kasutatakse lihtsalt paunade tühjaks pigistamist. Põletiku puhul tuleb paunad tühjendada, loputada ning tavaliselt määrab loomaarst ka antibiootikumikuuri.

Kui tihti on vaja paunu tühjendada?

Tervel loomal ei vaja pärakupaunad regulaarset tühjendamist. Ülihoolsa tühjaks pigistamisega võime hoopis häirida normaalset tühjenemist ning selle tagajärjel tekib põletik. Kui paunad on pidevalt põletikus ning vajavad regulaarset tühjaks pigistamist, siis tuleks mõelda paunade kirurgilisele eemaldamisele. Liiga pehme rooja puhul võib toidus tõsta kiudainete osakaalu, see muudab väljaheite tahkemaks ja aitab paunadel kergemini tühjeneda.

Kassidel esineb pärakupaunaprobleeme üsna harva. Seda esineb sagedamini väikestel koertel, kuid haigestuda võivad koerad igas suuruses ja vanuses. Pärakupaunadega on probleeme suhteliselt harva, pigem on see ületähtsustatud probleem.

[related-posts]


Warning: Undefined variable $u_date in /data01/virt4399/domeenid/www.retriiverid.ee/htdocs/wp-content/themes/Erty/page.php on line 33
Viimane uuendus: 2011/02/23