Allikas: Eesti Kuldsete Retriiverite Tõuühing

Kennelköha ehk koerte nakkuslik trahheobronhiit on viirusnakkus, mis põhjustab ülemiste hingamisteede ärritusnähte.

Sümptomid

Koeral on “nohu”, kerge köha, keha temperatuuri tõus, isutus, uimasus. Levib sesoonselt. Sageli haigestuvad koerad näitustel, viiruse kandjatelt. Täiskasvanud koertele ei ole eriti ohtlik, kuid kutsika võib tappa. Haiguse diagnoosimine ja ravi jäta veterinaari hooleks.

Peiteaeg

Haiguse peiteaeg võib olla paarist päevast paari nädalani (tavaliselt umbes nädal), haigus võib kesta nädalast kuuni (keskmiselt paar nädalat).

Viiruse levimine

Kennelköha levib piisknakkusena, st nakatab ikka ainult köhiv koer. Nakkuse võib külge korjata ka pinnalt (haige koer köhis/aevastas, terve koer nuusutas/lakkus sama kohta), kuid pinnal ei ela nakkus väga kaua. Õues külma ilmaga peaks nakkusoht likvideeruma umbes 5 minutiga. Siseruumis elab bakter loomulikult kauem.

Viiruse võib koju tuua ka käte või riietega! Seega, kui külastate nakkusohtlikke loomi, ärge suhelge enne oma koertega kui olete riided vahetanud ja käed pesnud. Kõik köhivad koerad ei nakata, st analoogselt inimeste viirusnakkusega ei ole köhiv koer kogu aeg nakkusohtlik, vaid umbes 5 esimest päeva. Küll aga, kui kennelis on haige koer, siis terve koer võib nakatada teisi koeri just selsamal põhjusel, et nakkus elab ka riietel/karvadel.

Koer on haige – mida edasi teha?

Kuna kennelköhaga on igasugu tüsistused kerged tekkima (kõige tavalisem neist kopsupõletik), tuleks koera liikumist kuni täieliku tervenemiseni + paar päeva lisaks piirata AINULT kiiretele pissiringidele. Loomulikult püüdke vältida oma koera suhtlemist teiste koertega.

Kui kennelköha on kerge (köhatab vahel, tuju ja isumuutusi pole, nina võib pisut nõretada), pole ravimeid manustada vaja. Soe joogivesi või köhimist leevendav tee ja pisut mett on abiks, kuid mitte väga vajalikud. Kui koer aga oksendab (sageli kennelköha algabki vahu öökimise või köhimisega), on loid, ei taha süüa jne on kindlasti vajalik veterinaari külastus + ravimid. Sellesse haigusesse tasub siiski ettevaatusega suhtuda, tüsistustesse ON koeri surnud. Eriti hoolikad peavad olema muidugi kutsikate ja vanade koerte omanikud ning nõrga immuunsusega (nt koer oli hiljuti haige, läbis opi, ka narkoos nõrgestab mõneks ajaks immuunsust jne) koerte omanikud. Mõttekam oleks oma kutsikas kennelköha vastu vaktsineerida, kui soovite külastada kohti, kus on palju koeri (näitused jms.).

Kennelköha põhjustavad küll mitmed viirused ( nt. adenoviirus tüüp- 1 ja 2, parainfluentsaviirus, herpesviirus jne. ), bakterid (bordetella bronchiseptica) ning mükoplasmad, nii et vaktsiin ei pruugi aidata 100%- liselt, kuid mõnevõrra siiski. Näiteks vaktsiin Nobivac KC: Koerte aktiivne immuniseerimine Bordetella bronchiseptica ja koerte paragripi viiruse poolt tekitatava kennelköha vastu. Vaktsineerimine kutsub esile immuunsuse Bordetella bronchiseptica vastu 72 tunni jooksul pärast manustamist. Immuunkaitse kestab kuni 3 kuud. Preparaat sisaldab elusat Bordetella bronchiseptica tüve B-C2 ja elusat koerte paragripi viiruse tüve Cornell. Preparaat tekitab aktiivse immuunsuse Bordetella bronchiseptica tüve B-C2 ja elusa koerte paragripi viiruse tüve Cornell poolt tekitatud kennelköha vastu. Manustada 72 tundi enne oletatavat riski (ajutine kennelisse paigutamine või koertenäituse külastamine). Immuunkaitse kestab kuni 3 kuud.

Viimane uuendus: 2013/01/09