* Rohkem infot tollerite kohta leiab ka Eesti Nova Scoti Retriiverite Tõuühingu kodulehelt toller.ee.

Autor: Toller Pepe omanik Riin Kooli–Kõnnussaar, kennel Cloudburst

Toller on nova scotia retriiveri hüüdnimi (tuleneb ingliskeelsest nimetusest Nova Scotia Duck Tolling Retriever).

Tollerid ei ole pisikesed kuldsed retriiverid !

1.Karvaajamine ja segadus

Tollerid ajavad karva hooajaliselt ja nad on koerad, kes armastavad ujuda, end veeretada ning püherdada. Nad ei ole nõudlikele ja allergikutele sobivad koerad.

2. Jälgi oma kassi

Paljud tollerid saavad hästi hakkama majapidamises, kus on kasse või teisi loomi. Neil on siiski suur jahiind.

Kui sa ei taha, et sinu kassi taga aetakse, siis ei pruugi toller olla sulle sobilik koer. Tagaajamine on küll ainult lõbu pärast aga see on küllalt kindel juhtuma.

3. Ära oota, et ma sind kaitseksin

Tollerid on tavaliselt võõraste suhtes ettevaatlikud, kuid kui sa tahad koera, kes sind kaitseks, otsi seda mujalt.

Olles suurepärased loomulikud vahikoerad ja nende haukumine võib olla rohkem kui piisav peletamaks murdvarast, ei ole need koerad siiski mõeldud kaitsmiseks. Nad ei juhata murdvarast ehk sinu lauahõbeda juurde, liputades kogu aeg saba nagu labrador või kuldne retriiver aga nad ei ürita ka suure tõenäosusega murdvargaid jalgadest haarata.

4. Karjumine

Paljudel tolleritel on läbilõikav karje, mida nad teevad väljendamaks erutust ja innukust. Asjasse pühendamatutele võib see kõlada nagu söödetaks koera oksapurustajasse – kiljumine on kõrgetooniline, pöörane ja vali. Mitte kõik tollerid ei karju, kuid paljud teevad seda.

Kui sa ei ole võimeline õpetama koerale vaikseid kombeid või elad kohas, kus koera kisa toob sulle kaela probleeme, siis ei ole see tõug sulle mõeldud.

Karjumine on tavaliselt reakstioon erutavale stiimulile (vesi, mänguasi, pall) mitte küll pidev käitumisviis, kuid ta võib siiski olla väga ärritav.

5. Innukus

Tollerid on jahitõug ja on aretatud töökorteks. Neil on pöörane ind töötada ja nad retriivivad kuni su käsi on otsast ära kukkumas.

Tendoniit (kõõluste põletik) on tolleri omanike seas levinud haigus. See koer on retriivimishull, kes ronib kasvõi puu otsa, et tuua sinna kinni jäänud põrkelaud (selle kohta on fotosüüdistus). See võib hetkel tunduda armas, kuid pärast neljasajandat viset võib juhtuda, et muudate oma meelt.

6. Mitte igaühe parim sõber

Kui sa otsid koera, kes tahab olla maailma parim sõber, ei pruugi toller sulle sobida.

Tollerid on leebed ja südamlikud ning paljud võivad olla vastutulelikud, aga kui sa otsid labradori hoiakuga “ma just sain sinuga tuttavaks ja sa oled mu parim sõber” koera võib toller olla sinu jaoks vale koer.

Toller tervitab võõraid rõõmsalt, kuid üldiselt jätab tõelise entusiasmi oma perekonna ja eriliste inimeste jaoks.

7. Kas sa ütlesid ei?

Kui sa annad tollerile sentimeetri, võtavad nad kilomeetri ja tulevad tagasi teise järele. Tollerid on üldiselt liiga targad, et astuda võitlusse domineeriva koha nimel. Selle asemel tunnetavad nad võimus tühimikke ja kasutavad need ära.

Kui sa ei suuda olla oma majapidamise reeglites kindel (südamlik aga kindel) ja ei hoia neid reegleid järjekindlalt jõus, võid avastada, et sinu kodu peremehel on neli jalga ning ta on punane.

Tolleritel ei ole nende kehas ühtegi õelat konti, kuid nad on oportunistid ja jahmatavalt targad. Kui sina ei ole juhtiv, siis on seda nemad.

8. Lihtsalt tee, mis ma sulle ütlen

Paljud tollerid armastavad töötada, kuid nad ei ole sugugi nii kergelt koolitatavad kui teised retriiverite tõud.

Nende töö peab olema nende jaoks väljakutsuv ja kaasa haarav või vastasel juhul hakkab neil igav ning nad kaotavad huvi. Nad võivad asju proovida tosin erinevat moodi enne kui nad teevad seda, mida sa ootad neilt.

Kannatlikkus, leidlikkus ja paindlikkus on reegliks. Kui sa tahad koera, kes õpiks raamatu järgi või kui sa ei ole üldse kindel oma võimes treenida koera, kes on normaalsest natukene erinev, siis ei ole toller sulle sobiv.

9. Tark, tark, tark

Seda ei saa piisavalt rõhutada, et see on koer, kellel on ajusid varuga. On suur väljakutse hoida kogu seda intelligentsust fokuseerituna ja hõivatuna.

See koer PEAB saama vähemasti sõnakuulelikkuse algkoolituse ja paljud tolleriomanikud tegelevad mitmete erinevate koera aladega (jaht, agility, lendpall, jäljeajamine, võistlustasandi sõnakuulelikkus), et hoida oma tollereid hõivatuna.

Isegi toller, kes on võetud “niisama lemmikuks” PEAB saama sõnakuulelikkuse algkoolituse ja võimaluse kasutada oma ajusid (õpeta neid ajalehte tooma, lase neil post sisse tuua, õpeta neile trikke jne) või nad muutuvad majas üdini talumatuteks.

10. Ännnn, ännnnn….

Toller on energiline koer ja vajab piisavalt füüsilist tegevust. Kuigi nad ei ole päris hüperaktiivsed nagu mõned tõud, vajavad nad palju tegevust, nii füüsilist kui vaimset. Kui sa otsid koera, kes on rahul ei millegi enamaga kui meeldiva jalutuskäiguga õhtul, otsi mujalt.

“Parem käitumine läbi väsimuse” on tolleriga kooselu reegel. Kui sul ei ole aega anda sellele tõule vähemalt ühte tundi aktiivset tegevust päevas, iga päev, palju ujumist ja asjade ära toomist, suuna oma otsingud mujale.

Toller, kellel on energiaülejäägid otsib enda innu välja elamiseks teisi mooduseid ja selle tulemused ei ole kunagi meeldivad. Kui sa ei suuda tagada sellele koerale piisavalt tegevust, siis ära võta seda tõugu.

Toller tähendab vaimset ja füüsilist pühendumist rohkem kui enamik teisi koeri. Tollerid ei ole koerad, kes sobiksid igaühele, ja kuigi me armastame neid sügavalt, ei taha me näha neid hüljatuna varjupaikades. Pea seda meeles, kui sa mõtled endale hankida Little River’i retriivimis masinat. (Tänud Peggy O’Collenile)

Viimane uuendus: 2014/02/08