Allikas: lemmik.postimees.ee, 6. oktoober 2014

Inimesele võib tunduda puur julm või ebainimlik vahend aga seda tuleks hoopis vaadata läbi koera silmade. Enne kui koertest said lemmikloomad, otsisid nad ka looduses turvalist ja ümbritsetud peidupaika. Koerlased looduses kaevavd uru, kus oma järglased üles kasvatada. Puur asendab kutsikale seda turvalist ja ümbritsetud peidupaika, kirjutab Inga Liis blogis Koeratoit.ee.

Puuri suurust valides, tuleks jälgida, et koer saaks seal vabalt püsti seista ja ringi keerata.

Puur on hea abivahend õpetamaks kutsikale puhtuse pidamist, samas ka mugav ja turvaline koht koerale, kui seda on õpetatud ja kasutatud õigesti. Õige kasutamise korral on puur hea abivahend piiramaks turvaliselt kutsika liikumist ja samas saab sellest kutsika lemmik koht puhkamiseks. Mida varem koera puuriga harjutama hakata seda parem. Enamus harjuvad sellega kohe, mõnedel võtab harjumine veidi aega.

Puuriga õpetamise meetodid:

 • Muuda puur mugavaks asetades sinna tekike ja mänguasju.
 • Jäta puuri uks lahti, nii et kutsikas/koer saaks minna puuri sisse tutvuma.
 • Julgusta teda visates puuri sisse maiuseid ja mänguasju.
 • Ära sulge puuri ust kui koer on otsustanud sinna sisse minna, las ta ise valib kui kaua ta seal on ja millal ta väljub.
 • Kui koer on juba puuriga harjunud siis võib hakata ust sulgema, kuid esialgu vaid vähga lühikeseks ajaks.
 • Suletud puuris viibimise aega pikenda tasapisi, samal ajal jäta koerale sinna põnevaid maiuseid või mänguasju.
 • Paku koerale tema toit puuris, see tõstab puuri väärtust.
 • Kui koer hakkab puuris vinguma või haukuma siis oota kuniks koer vaikib, enne kui puuri ukse avad ja koera välja lased.

Ära mitte kunagi kasuta puuri panemist karistusena, kui koer on teinud pahandust.

Ära hoia koera puuris väga pikalt (v.a öösel). Võimalda koeral vahepeal end liigutada ja käia tualetis. Viibida väikeses puuris 8 tundi on koerale tõeline piin. Mida pikem on puuris viibimise aeg seda suurem peaks olema puur. Kui koer peab viibima puuris väga pikka aega siis oleks mõistlik puuri juurde lisada ka aedik.

Eriti oluline on kutsikate puhul lubada neid iga tunni või paari tagant pissile. Kutsika põis on väikene ja vajab sagedamini tühjendamist, kui täiskasvanud koeral. Kui kutsikas on pidevalt sunnitud pissima oma puuri siis see raskendab puhtuse pidamise õpetamist.

Puuride valik

Puuri suurust valides, tuleks jälgida, et koer saaks seal vabalt püsti seista ja ringi keerata.

Tänapäeval on puure väga palju erinevaid, nii materjali kui disaini poolest. Igaühele peaks leiduma sobiv. Metallpuurid on head kuna need on närimiskindlad, plastikpuurid on eriti sobivad transpordiks (lennuk) ja riidest puurid on jälle mugavad kaasas kandmiseks (näitused). Eraldi puurid on ka autodes kasutamiseks, mis lisavad turvalisust avarii korral. Kodus kasutamiseks on võimalik puur katta riide või matejaliga mis sobib teie kodu sisustusega.

erinevad_puurid

 

Harjutamine puuriga

Valmista puur koera jaoks ette. Olenevalt puurist on võimalik sinna sisse kohustusliku alusmati lisaks panna ka joogi ja söögikauss (metallpuurid ning puuri külge pandavad kausid). Puuri alusmatina on hea kasutada vett hülgavat materjali (“õnnetuste” ning lõugadelt tilkuva vee kaitseks). Hea on meeles pidada, et alusmati peal peaks olema veel mõni lina või lahtine tekike mida koeral oleks võimalik puntrasse keerata. Kui see puudub on reaalne, et koer hakkab pesa tehes matti kraapima ja närima ning lammutab selle õige pea tükkideks.

Hea on, kui puur on osaliselt ka kaetud või läbinähtamatu ning avavus suunatud kodu aktiivsema koha suunas. Nii annad sa koerale võimaluse oma kodu ja karja liikmeid jälgida kuid omada samal ajal oma turvalist pesaurgu. Kui puur on seest ette valmistatud on aeg alustada puuriga harjutamist.

 1. Jäta puur lahtise uksega lihtsalt põrandale ning jätka oma igapäevaste tegevustega. Kui koer läheb uudishimust puuri uurima, lase tal seda rahus teha.
 2. Alusta puuri kõrval, läbi maiuse selle tutvustamist.
 3. Istu puuri kõrvale maha, kutsu koer enda juurde ja anna juurdetuleku eest maiust. Tekita maiuse vastu suurem huvi (narrita natuke)
 4. Kui koeral on maiuse vastu tugev huvi tekkinud hoia koera tagasi ja aseta koera silme all puuri sisse-avavuse ligi mõningad maiused ning sulge seejärel puuri uks.
 5. Õhuta koera sõnadega ning viidates maiuse järgi minema kui koer selle peale hakkab uurima kuidas puuri sisse saada maiuse ligi ning käpaga puuri ust puudub, ava see ning kiida “tubli koer” või “edasi” või “võta” (oleneb mis staadiumis koer õpe on) ning lase ta maiuse järgi puuri siseneda.
 6. Kiida samal ajal kui ta siseneb ja maiust mekib. Ära siinkohal sulge puuri ust kui koer on puuri sisenenud. Kiida teda kui ta on puuris sees ning ole tähelepanelik ning ÄRA mingil juhul kiida kui ta tuleb puurist välja (sa ei taha, et ta looks puurist välja tulemise ja olemisega parema seose, puur peaks olema tulevane varjupaik ja tema turvaline pesa).

Ära mitte kunagi sunni koolitus järgus oma koera puuri. Ta hakkab sellest kiiresti seostama puuri karistava ja ebameeldivaga.

Kui koer ei soovi puuri minna või seal eriti viibida või tal on eelnevalt puuriga halvad kogemused:

 1. Istu puuri kõrvale maha ja kutsu koer enda juurde, mängi temaga ning premeeri maiusega.
 2. Järgmine maius aseta maha enda kõrvale, julgusta koera seda haarama ning kiida kui ta on seda teinud (kasuta kiituseks ainult häält, mitte käsi “paid”) seejärel võib maiuse asetada puuri ava ette ning vastavalt sellele kui enesekindlalt ta selle maiuse haarab, minna edasi asetades maiuse puuri avavusse ning liigutades seda iga korraga sissepoole.
 3. Kui koer on üleni puuri sisenenud kiida ja pane talle sinna peotäis maiuseid ja liigu ise eemale. Kui koer ei taha/julge puuri siseneda aseta maius veelkord kohta kuhu ta julges viimati vabalt maiust haarama minna, kiida ning liigu eemale.
 4. Korda paari tunnipärast ning püüa taas maiust edasi liigutada – vahepealne aeg on puur lahtiselt.
 5. Kui koer kiirustab kohe maiust kaasa haarates sealt välja aga iseenesest ei karda siseneda, võib sinna veel maiuseid laiali visata või viia järgmised 3-4 toidukorda puuri.Kui koer ei reageeri maiusele võid kasutada ka tema lemmik mänguasja loopides seda kõigepealt puuri kõrval toas paar korda, tekitada suurenenud huvi (näed aktiivsuse tõusu) ning siis puuri samal meetodil nagu esimeses õpetuses, sulgedes ukse ning lastes tal mänguasjani ise püüelda.
 6. Kui ta ukse avab, kiida samal ajal kui mänguasja haarab (mänguasju saad kasutada ka mitu, et motiveeringut üleval hoida).
 • Korda harjutust paar korda, iga kord pikendades puuris viibimise aega.
 • Jätka puuris olemist premeerimise ja kiitmisega.
 • Kui ta rahulikult puuris on liiguta puuri ust korraks kinni poole aga ära sulge, kui koer rahulikult käitub kiida teda maiusega puuris. Seejärel liiguta puuri ust järkjärgult kinni ning viimaseks sule uks hetkeks.

Alguses võib kord koer ukse lukustamise peale protestiks ja välja nõudmiseks haukuda või proovida ise välja murda.

Kui ta nii käitub, keera talle selg (nt istudes) ning oota kuni ta nõudmise lõpetab. Kohe kui häälitsused ja kraapimine lõpevad, ava puuri uks (ära kiida ega vaata teda).

Kui koer lasta puurist välja häälitsuste või kraapimise peale, loob ta kiiresti kasuteguri (ehk vabanemise ja nõudmise) vahel seose ning kasutab seda edaspidi üha järjekindlamalt oma tahtmise saamiseks ega loo puuriga positiivset seost – me kiidame alati väljasaamist (kui sa koera häälitsuste ja kraapimise ajal teda silmadega jälgid ja teda keelad, annad sa sellega talle segaseid signaale- sa kiidad teda tähelepanuga, esitad silmadega üleskutse suhtlemiseks aga oled ise ärritunud, tulemusena on raskem saada koer rahunema)

Halva mineviku kogemuse puhul (koer kardab puuri) ära lukusta ust kunagi enne kui koer on silmnähtavalt puuriga taas iseseisvalt leppinud ja rahunenud (selleks võib minna ka 3-4 päeva, et ta lihtsalt puuri kohalolekuga lepiks ning hakkaks sellega seoses esimesi positiivseid seoseid taas looma- ära kiirusta!).

 • Kui koer on rahulikult maiusele puuri järgnenud ning ka sees rahulikult ja sa oled saanud ukse korraks sulgeda – ta on peale ukse avamist välja tulnud – Lase ta peale seda veelkord puuri sisse maiuse järgi minna ilma ust sulgemata (kui ta on eelnevalt nõudnud välja ning vaikuse peale välja lubatud kiida mänguga ning saada uuesti mänguasja või maiuse järgi puuri ilma ust sulgemata, seekord aga vähemaks ajaks, kui mänguasjaga väljub, lõpeta mäng ning tegele oma igapäevaste asjadega.
 • Kui su koer on puuriga silmnähtavalt harjunud ning läheb ilma probleemideta puuri võid lisada ka valitud juhendi nt “koht” või “puur”. Kui näed, et koer ise puuri läheb võid tegevust ennetada valitud sõnaga ning tugevdada nii seost sõna ja tegevuse vahel, alati peale sõna peale sisenemist kasuta ka lühikest kiitust.
 • Seejärel saad hakata juhendit kasutama kaugema maa tagant. Saada juhendiga koer puuri, kõnni puurini, sulge uks ning jätta ta sinna kohale pikemaks ajaks (vahel ilma maiust või mänguasja andmata ning vahel andes kuni neid üldse vaja ei ole ja koer kenasti ise kohale jääb). Neid hetki võid kasutada ise kodus viibides nt. mingi tegevuse ajaks (nõudepesu, lühem koristus vms.)

Esimesed paar päeva puuriga harjutades tuleb aega pikendada väga väikeste vahedega aga mitte kunagi üle 30. minuti. Ainus aeg kui ta võiks olla puuris kauem kui 30 minutit, on siis kui ta läheb magama.

PUURI VÕIB KASUTADA HILJEM KA RAHUNEMA SAATMISEKS KUI TA ON EBASOOVITAVALT KÄITUNUD VÕI ENDA KODUST ÄRAOLEKU AJAKS.

Seda saab aga teha alles siis kui puuriga positiivne seos loodud. Puur peab sel juhul olema piisavalt suur, et koer saab püsti tõusta ja end pikali olles venitada. Kui sulged koera puuri enda äraoleku ajaks, on hea sinna sisse panna kindlasti võimalusel vett, visata sisenemisel laiali mõned küpsised (seda teha ainult peale þestsöömise demonstreerimist) või lisada puuri ajutegevust stimuleeriv mänguasi (kong või mõni muu, kus ta peab maiuse kättesaamiseks vaeva nägema).

 • Kui puur on seest ette valmistatud on aeg alustada puuriga harjutamist.
 • Alusta puuri kõrval maiuse andmisega tutvustamist (kui tegu kutsikaga. vt. teemat maiuse andmine) kui tegu täiskasvanud koeraga anna talle lihtsalt juhendi peale maiust ja tekita selle vastu huvi.
 • Kui koeral on maiuse vastu tugev huvi tekkinud hoia koera tagasi ja aseta koera silme all puuri sisse-keskele mõningad maiused ning sulge seejärel puuri uks.
 • Õhuta koera sõnadega ning viidates maiuse järgi minema kui koer selle peale hakkab uurima kuidas puuri sisse saada maiuse ligi ning käpaga puuri ust puudub, ava see ning kiida “tubli koer” või “edasi” või “võta” (oleneb mis staadiumis koer õpe on) ning lase ta maiuse järgi puuri siseneda.
 • Kiida samal ajal kui ta siseneb ja maiust mekib. Ära siinkohal sulge puuri ust kui koer on puuri sisenenud. Kiida teda kui ta on puuris sees ning ole tähelepanelik ning ÄRA mingil juhul kiida kui ta tuleb puurist välja (sa ei taha, et ta looks puurist välja tulemise ja olemisega parema seose, puur peaks olema tulevane varjupaik ja tema turvaline pesa).
 • Ära mitte kunagi sunni koolitus järgus oma koera puuri. Ta hakkab sellest kiiresti seostama puuri karistava ja ebameeldivaga.

Kui koer ei soovi puuri minna või seal eriti viibida (kiirustab kohe maiust kaasa haarates sealt välja), tuleb sul sinna veel maiuseid visata.

Kui koer ei reageeri maiusele, võid kasutada ka tema lemmik mänguasja loopides seda kõigepealt puuri kõrval toas paar korda ning siis puuri (mänguasju saad kasutada ka mitu, et motiveeringut üleval hoida).

Autor: Kärt Pingas – koerakuulaja


Warning: Undefined variable $u_date in /data01/virt4399/domeenid/www.retriiverid.ee/htdocs/wp-content/themes/Erty/page.php on line 33
Viimane uuendus: 2016/01/12