Autor: Juha Kares, tõlkinud soomekeelest www.lhkkk.eu/index.php/ee/lugemist/juha-karese-artiklid/">Lääne-Harju koertekasvatajateklubi

Juha Kares on filosoofiamagister, eriõpetaja ja pika-ajaline koerakasvataja, rahvusvaheline välimikukohtunik ning Suomen Koirankasvattajat RY juhatuse esimees. Oma blogis on ta avaldanud mitmeid artikkleid koerte kasvatamisest ja aretamisest. 

Koerte kasvatamises olen aastakümnete jooksul muutunud järjest julgemaks ja julgemaks kutsikate kasvatamises. Kutsikatele on oluline kasvada turvaliselt ja rahulikult esimese elukuu jooksul. Selle järel algab maailma uurimise aeg ning kasvataja ei tohiks jätta seda kasutamata. Kutsikaid tuleb käsitleda reipalt ja sageli.

Kutsikaid võib õues jalutada lühikest aega järjest juba väga varakult. Võõraid olukordi, uusi inimesi ja erinevaid koeri tasub kutsikatele tutvustada reipas taktis. Uued erinevad turvalised olukorrad arendavad kutsika iseloomu tõsiselt palju. Mängimist ja kutsikatetele väljakutsete esitamist tasub samuti alustada varakult. Kasvatajad teevad sageli liialt vähe tegemist kutsikatega enne loovutust ja siis jääb kutsikate potentsiaalist palju kasutamata. Uus kodu peaks jätkama sealt, kuhu kasvataja jäi. Ärge kasvatage kutsikaid pudelis, vaid viige nad välja ja jalutama, kohtama uusi olukordi ja maailma.

Kasvatajate probleemiks on sageli laiskus ja kujutlusvõime puudumine. Kutsikate iseloomu arendamine ei pea olema probleemne. Tutvusta kutsikatele looduse hääli, üllatavaid mänguasju, käe puudutust ja patsutamist vahetult enne toitmist. Seejärel anna kutsikatele toidukauss nina ette ja nad unustavad uued üllatavad hääled uskumatult kiiresti. Varsti õpivad nad armastama üllatusi, kuna teavad, et see tähendab lähenevat toiduaega. See ongi nii lihtne. Varsti tasub tõsta kutsikaid pesakastist välja ükshaaval pereelu keskele. Ilma ema ja pesakonnakaaslastega õpib kutsikas iseseisvaks. Pea meeles, et kontrolliksid, et juures on vaid usaldatavad ja sõbralikud oma pere teised koerad.

Kutsikaid võib ka õue viia väga varakult ka külmadega ilmadega, kui nad just ei maga ja ei saa liialt külma. Minul on kodus praegu kolm pesakonda ja kõik on 6 nädalaselt juba õppinud puhtust pidama. Talv on olnud küll pehme, ent siiski. Kutsikad ei ole saanud külma ja teevad oma asjad õues. Külmade ilmadega nad tõstetakse kohe tuppa ja nad saavad rohkelt kiita. Päikesepaistelisematel päevadel nad võivad olla päris kaua üksi õues. Kutsikad ei lähe katki, vaid karastuvad ja muutuvad kogu aeg reipamaks, kui kasvataja arendab kutsikaid aktiivselt.

Täna hommikul enne tööle minekut oli mu 7-nädalane pesakond kadunud. Läksin õue pisikesi otsima ja avastasin pesakonna põgenenuna mõnekümne meetri kaugusel olevasse suurde berni alpi karjakoerte ja bernhardiinide aedikusse. Seal jooksid kutsikad aedikus koos suurte sveitslastega.

Samal õhtul viisin ühe nädala vanema kutsika lennujaama. Uus omanik tahtis näha kutsikat saabumissaalis ja tõstsin nii koera kandekotist välja. Kutsikal oli saba üleval ja ta läks reipalt lennujaama ringi jooksma. Norra kasvataja, kes on tõus olnud alates 1970ndates, oli üllatunud ja leidis, et see ei ole võimalik. Jah, see on võimalik kui kutsikate närvid on korras ja kasvataja töötab korralikult kutsikatega. See kutsikas on reisinud kaasa autoga suvekodusse ja tagasi, on olnud päeva koolis alaealiste laste seas, on kohanud erisuguseid koeri kodus ja harjunud häältega. Kutsikas sündis rendikodus, kus oli tehtud suurepärane töö andmaks kutsikatele võimaluse kasvada laste, koerte ja elu keskel. Aitähh teile hea töö eest.

Pidage meeles, et kutsikatega tasub olla reibas, innovatiivne ja piisavalt taiplik. See kasvatab meeletult koerte iseoomu ja annab kutsikatele kaasa palju parema alguse elule. Usun, et varane ja rohke liikumine arendab kutsikat palju ka füüsilise poole osas. Kevadel, suvel ja sügisel jalutan loovutuseast nooremate kutsikatega päris pikki matku ja pole veel kohanud, et see teeks kutsikatele halba. Kui kutsikas väsib ja jääb tukkuma, võtame ta sülle ja kanname koju. Muidu lasen kutsikatel ise liikuda aktiivselt ja uurida ümbrust.

Oma kasvatuses olen proovinud geneetiliselt parandada koerte iseloomu. Sedagi olen suutnud paljuski teha mitte-geneetiliste vahenditega kasvatades kutsikaid aktiivsemalt ja reipamalt. Olen selgelt olnud vähem ettevaatlik ja lasknud kutsikatel kasvatada oma iseloomu igapäevaelu keskel harjudes häälte, üllatuste ja lõhnadega.

Ärge kasvatage kutsikaid pudelis.

Arendage ja aktivieerige kutsikaid, see tasub tõesti ära.


Warning: Undefined variable $u_date in /data01/virt4399/domeenid/www.retriiverid.ee/htdocs/wp-content/themes/Erty/page.php on line 33
Viimane uuendus: 2022/10/18