Autor: Mona Hokkanen (artikkel ajakirjast Starttinuusku)

Labradori kutsikas

Labradori kutsikas

Kui majas ei ole olnud enne koera, tuleb valmistuda päris suureks muutuseks. Alguses tõstab see väike karvapall koha pealt kõik alla meetri kõrguselt leiduvad ja alla kilo kaaluvad asjad, maitseb mõnda neist ja pissib igasse kohta. See on siiski vaid väike osa sellest, mis hakkab juhtuma, kui majja tuleb retriiverikutsikas!

Kodu korda

Säästate oma närve, kui kodu seatakse “kutsikasõbralikku” korda juba enne, kui kutsikas saabub. Käsitsikootud pärsia vaibad tuleb rulli keerata ja lakk-kingad kappi panna. “Korista” kodu nii, et see on kutsikale turvaline, lubatud koht. Ära riku kutsikaiga sellega, et keelad teda pidevalt. Too asemele asju, millega tohib mängida, mänguasju ja puruluusid.

Leia kutsikale sobiv magamispaik, kus see saab rahulikult magada. Selleks sobib näiteks mõni korralik kast, millesse pannakse pehme magamisase. Hangi ka pehme kaelarihm ja jalutusrihm. Kutsika hooldamisel läheb sul vaja küünekääre ja harja. Toidu- ja veekausid võiksid olla sellised, mis ei lähe katki.

Toapuhtus

Puhtuse õpetamineVali sobiv paik ajalehele, millele kutikas saab teha oma hädad.

Koeral on loomulik vajadus pidada oma “pesa” puhas. Sellepärast ei pissi see ajalehele, mis pannakse päris toidukausi või magamispaiga juurde. Hea koht ajalehele on välisukse juures.

Vii kutsikat tihti välja kohe peale sööki ja magamist. Ära siiski aja ennast stressi, püüdes kutsikat kohe esimesest päevast puhtust hoidma õpetades. Kutsikas ei suuda veel kuigi pikka aega oma häda kinni hoida ja selle eest ei tohi kunagi karistada. Toapuhtuse õppimine on rohkem kinni kutsika küpsusest kui sellest kui kõvasti seda püütakse õpetada.

Väljas käimine

Väljas käimine tähendab palju enamat kui lihtsalt hädade tegemist. Väljas jalutades tutvub kutsikas ümbrusega: metsa, autode, teiste koerte ja inimestega. Väljas jalutamine on samuti koos ühise aja veetmine oma koeraga. Kui sul on rohkem koeri, püüa viia kutsikat võimalikult tihti üksinda välja. Seda selle pärast, et kutsikas sinu külge kinnistuks, õpiks liikuma sinu järel ja järgnema sulle sinna, kuhu lähed.

Lase kutsikal võimalikult palju vabalt liikuda. Pane teda harjuma sellega, et tema peab jälgima seda, kuhu lähed sina, mitte vastupidi. Parim aeg seda õpetada on aeg, mil kutsikas on väike, nii et tal pole veel julgust üksi rändama minna. Kui maldad kõndida vaikselt edasi, kutsikat kaasa kutsumata ka siis, kui ta kaob vaateväljalt, õpid kutsikas hoolt kandma selle eest, et ta maha ei jääks. Kui aga vastupidiselt sellele talle pidevalt vilistad ja kutsud, jätab ta ühendusepidamise ka tulevikus

Toitmine

Seitsmenädalane kutsikas vajab toitmist tihedamini, täiskasvanud koerale piisab korrast või paarist päevas, vastavalt sellele, kuidas perele sobib.

Ära anna koerale vahepalasid. Kui oma söögist jääb midagi üle, jäta need alles ja anna koerale alles järgmise söögikorra ajal. Kui koer ei saa iial süüa samal ajal kui pere sööb, ei õpi ta kergesti kerjama ega ootama laua ääres lisapalasid. Ka koera hammastele on palju tervislikum, kui ta ei söö söögiaegade vahepeal.

Ära harjuta kutsikat sellega, et ta saab süüa kohe, kui sa hommikul ärkad. Tihti viib see selleni, et kutsikas hakkab üritama saada sind kõigil võimalikel viisidel võimalikult vara ärkvele. Parem on õpetada koerale juba kutsikana, et ta ei saa midagi nõudes.

Kui koer peab jääma terveks päevaks üksi, on parem anda talle söök alles hetk enne teie lahkumist.

Lubatud ja keelatud

Otsusta enne ära, mis on lubatud ja mis on keelatud.

Kui sa ei taha, et täiskasvanud, mõnikord porine koer sinu voodisse, sohvale või tugitooli hüppaks, ära võta ka kutsikat enda kõrvale. Kui tahad võtta kutsikat sülle, istu ise põrandale. Koera jaoks on palju turvalisem ja lihtsam järgida selgeid reegleid kui toimida sinu hetkeliste tujude kohaselt.

Lükka koer otsustavalt maha juba siis, kui see väikese kutsikana esimest korda tõstab esikäpad voodi või diivani äärele. Kui lubad kahe käpakese tõstmist äärele, järgneb neile varsti kõht ja peagi on kogu koer üleval.

Hävitustööd

HävitustöödÄra anna kutsikale võimalust varastada toitu või lõhkuda asju.

On palju lihtsam takistada koeral neid halbu kombeid õppida kui saada lahti juba omandatud valest käitumisest. Mida tihedamini koer on korranud teatud käitumismalli, head või halba, seda suurem on tõenäosus, et ta kordab seda uuesti. Sellepärast ei tasu jätta kutsikale kiusatuseks mingit toitu ega kergesti näritavaid esemeid nagu kingi või vaipu. Hoia eraldi oma asjad ja koera mänguasjad.

Kui annad koerale närimiseks oma vana kinda ja kinga, õpib ta kergesti toimima samalõhnaliste asjadega sama moodi. Suurim viga on see, kui koerale ollakse alguses vihane kingade närimise pärast ja antakse järgmisel päeval samad kingad mänguasjaks sõnadega:

“Söö siis lõpuni kui kord juba alustasid!” On siis imelik, kui koer võtab varsti järgmised kingad ette?

Üksi jäämine

Õpeta kutsikat tasakesi olema üksi kodus.

Alusta harjutamist nendel puhkudel, kui kutsikas on väljas käinud ja väsinud. Jäta kutsikas alguses ainult ühte ossa majast, näiteks ühte tuppa. Kutsikale tasub jätta ajaviiteks mänguasju ja suuri üdi- või puruluusid. Lohutusek ei tohi jätta süüa.

Üksiolemisharjutused algavad lühikestest hetkedest ja äraolemisaega pikendatakse tasapisi. Alguses võib kutsikas protesteerida üksi olemise vastu, aga sul tuleb jääda oma eesmärgi juurde.

Kui kutsikal õnnestub mõnel korral meelitada sind tagasi vingumise või haukumisega, hakkab ta proovima samal viisil ka edaspidi. Lase kutsikal aru saada,et ta ei saa nõuda sind tagasi. Siis lepib ta ka oma saatusega. 

Pea meeles, et kutsikale on sinu tagasitulek preemiaks, ka siis kui tuled tagasi, et noomida teda lärmi eest. Sellepärast on parem jätta kutsika üritused tähelepanuta ja minna tagasi alati alles siis kui kutsikas ootab vaikselt.

Viimane uuendus: 2015/04/03