9. June, 2011

On June 4th 2011 was held all Retrievers CAC Specialty Show in Tallinn, Estonia.

Retrievers breed results:


Pictures: Jonaistė Jusionytė (Leedu). More pictures in Facebook.

BEST IN SHOW results:

Judge Gera Toeters-Riethoff

BIS-1 Siimline's Theodor

BIS-1 Siimline's Theodor

Place Breed Name Owner
I Golden Retriever Siimline’s Theodor Priit Alekand, Estonia
II Flat-Coated Retriever Flat Power High Crimes Johanna Lehtonen, Finland
III Curly Coated Retriever Yangopark Hi Flyer Maija Päivärinta, Finland
IV Labrador Retriever Adventurer’s Taittinger Sanna Tammi & Jaana Railamaa, Finland
nova scotia retriiver Nitric Jumpstart My Heart Riin Kooli-Kõnnusaar & Teet Kõnnussaar, Estonia

Juunioride BIS

Judge Anne-Berith Waskaas, Norra

Place Breed Name Owner
I Flat-Coated Retriever Blackleaders’s Holeinone Miia Nyrhilä, Finland
II Labrador Retriever My Brand June Bug Haita-Maarit Zahharov & Britta Puusepp, Estonia
III Golden Retriever Rogerwiek O’Pinkerly Otto Rait Kerro & Margot Tamberg, Estonia
IV Curly Coated Retriever Gypsy’s Soul Ornella Gunta Gusane, Latvia

Veteran BIS

Judge Anne-Berith Waskaas

Place Breed Name Owner
I Golden Retriever Gladtail Heaven Sent Markku Smolander, Finland
II Flat-Coated Retriever Noan Arkin Mus Musculus Akane Miura, Finland
III Labrador Retriever Adventurer’s Quo Vadis Sanna Tammi, Finland

Puppy BIS

Judge Gera Toeters-Riethoff

Place Breed Name Owner
I Labrador Retriever Perfect Sweet Dream Break Every Rule Gredi Pikani, Estonia
II Golden Retriever Nenuoramos Always Be Angel Dream Krista Tooming & Margot Tamberg, Estonia
III Flat-Coated Retriever Valneriz Divine Queen Tatjana Zamorskaja, Estonia

Baby BIS

Judge Anne-Berith Waskaas

Place Breed Name Owner
I Golden Retriever I’m Terra Antyda Extra Hope Mairi Siimon & Aivo Martjak, Estonia
II Labrador Retriever Baikal Legend Ere Pool, Estonia

Breeders BIS

Judge Gera Toeters-Riethoff

Place Breed Name Owner
I Flat-Coated Retriever Flat Power Anu-Eerika & Kimmo Vorobjev, Finland
II Golden Retriever Rogerwiek Krista Tooming, Estonia
III Labrador Retriever Adventurer’s Jaana Railamaa & Juhani Heikniemi, Finland

Best Brace BIS

Judge Gera Toeters-Riethoff

Place Breed Name Owner
I Curly Coated Retriever Yangopark Hi Flyer & Engadin Star’s Diva Maija Päivärinta, Finland
Golden Retriever Star Light Son Blue Lagoon & Star Light Son Best In Show Pirgit Pai, Estonia

Labrador Retrievers(49):

Judge Gera Toeters-Riethoff

Baby Class

Males(1)
Females(0)
BOB BABY, PP, BIS-2 BABY Baikal Legend

Puppy Class

Males(2)
Females(2)
1 PP, BOS KUTS Mallorn’s Acapulco Clam Digger 1 BOB KUTS, PP, BIS-1 KUTS
Perfect Sweet Dream Break Every Rule
2 PP Adventurers Road To Morocco 2 PP Keep Smiling Molto Bene

Junior Class

Males(6)
Females(11)
BOS JUN, JCAC Wizards Creek Bossy Mo BOB JUN, JCAC, BB-4, BIS-2 JUN
My Brand June Bug
vg/2 Wizards Creek Charmer At Soldalen exc/2 Lab’SPB Infinity At Kompanija
vg/3 My Brand River Stone exc/3 Latakia Anglable
vg/4 Lab’SPB Viloet Dream exc/4 Escudo Dolbia Saturday Night Fever

Veteran Cklass

Males(1)
Females(1)
BOB VET, BIS-3 VET Adventurer’s Quo Vadis

Intermediate Class

Males(2)
Females(3)
exc/1, BD-4 Macita’s Indy Caracas exc/1 Lada Okeanas
vg/2 Rocheby Black Star exc/2 Vicky Donna Okeanas
vg/3 Mallorns’ Divine

Open Class

Males(4)
Females(5)
exc/1, BD-2, CAC Ariko Koyu Bis exc/1, BB-2 Follies Maryland
exc/2 Elvendor Elf The Second exc/2 American Dream For Lab’SPB
vg/3 Merrilow Damaskus exc/3 Forest Fan Rhea Rosaria
vg/4 Rocheby Military Two Step vg/4 Adventurer’s Undurraga

Working Class

Males(2)
Females(3)
exc/1, BD-2 Show Me The Way DJ Mister Chocolate exc/1 Royal Brown Bethany Bell
exc/2 Inamorato Norman Erik Kerk exc/2 Gilbron Pride One Sweet Bon-Bon

CH Class

Males(1)
Females(5)
BOB , BD-1, BIS-4 Adventurers Taittinger BB-1, BOS, CAC, Mallorn’s Esencia
exc/2 , BB-3 Trendmaker’s I’m Cute
exc/3 Adventurers Vitis Labrusca
exc/4 Inamorato Santa Maria Del Fiore

Breeders Class

BOB BREEDER, BIS-3 BREEDER Adventurer’s

Flat-Coated Retrievers(18):

Judge Anne-Berith Waskaas (Norway)

Puppy Class

Males(1)
Females(1)
1 PP, BOS KUTS Starworker’s Risky Business 1 PP, BOB KUTS BIS-3 KUTS Valneriz Divine Queen

Junior Class

Males(1)
Females(6)
BOB JUN, JCAC, BD-2, BIS-1 JUN Blackleaders Holeinone BOS JUN, JCAC, BB-4 Blackleaders Hall Of Fame
exc/2 Kvicksans Time Of My Life
exc/3 Blackleaders Hidden Crystal
exc/4 Flat Power Waitig For Love

Veterans Class

Males(0)
Females(1)
BOB VET, BB-2, BIS-2 VET Noan Arkin Mus Musculus

CH Class

Males(4)
Females(4)
BOS, BD-1, Flat Power Super Male BOB , CAC, BB-1, BIS-2 Flat Power High Crimes
exc/2, BD-3 Noan Arkin Sitta Neumayer exc/2, BB-3 Flat Power Milos Daughter
exc/3, BD-4, CAC Flat Power Against The Law exc/3 Flatts Red Line Cafe
exc/4 Flat Power Choctaw Brave exc/4 Sniffens My Prerogative

Breeders Class

BOB BREEDER, BIS-1 BREEDER Kennel Flat Power

Curly-Coated Retrievers(9):

Judge Gera Toeters-Riethoff

Junior Class

Males(0)
Females(1)
BOB JUN, JCAC, BB-2, BIS-4 JUN Gypsy’s Soul Ornella

Open Class

Males(1)
Females(2)
exc/1, BD-2 Gypsy’s Soul Lancelot BB-1, CAC, BOS Engadin Stars Diva
vg/2 Curly Cottage Jezebell

Working Class

Males(1)
Females(0)
exc/1, BD-3  Anatnaq Does Everything

CH Class

Males(1)
Females(1)
BOB , BD-1, CAC, BIS-3 Yangopark Hi Flyer exc/1, BB-3 Laseland Betty Brclay
exc/2, BD-4 Gypsy’s Soul Lludd

Best Brace

BOB BRACE, BIS-1 BRACE Yangoprak Hi Flyer & Engadin Star’s Diva

Nova scoti Retrievers(5):

Judge Gera Toeters-Riethoff (Holland)

Junior Class

Males(1)
Females(1)
g/1 Trindy’s So Long A La Ace vg/1 Irwlend Baltic Diamond

Intermediate Class

Males(0)
Females(1)
BOB , BB-1, CAC Nitric Jumpstart My Heart

Open Class

Males(0)
Females(1)
exc/1, BB-2 Hulivilin Give And Take
Categories: Specialty Show, Dog Show, Results
Viimane uuendus: 2015/11/20

Comments are closed.